Select Page

Ptuj, 15. maj 2019

V mesecu maju smo se nekateri dijaki Šolskega centra Postojna udeležili srečanja srednjih strojnih šol. Srečanje je potekalo na Šolskemu centru Ptuj.

Našo šolo smo zastopali s šestimi projekti, in sicer:

1. Konstruiranje in izdelava CNC stroja: Naloga prikazuje modeliranje vseh sestavnih delov CNC – predstavil jo je Ožbej Plos;

2. Stroški in količina, vplivna dejavnika v materializaciji: Predstavitev postopka razvoja in rabe matematičnih modelov za izračun stroškov materializacije in produktivnosti materializacije – predstavil jo je Domen Špeh;

3. Izboljšave v pridelavi mleka, mlečnih izdelkov, mesa in mesnih izdelkov: V nalogi je obravnavana problematika kmetovanja v RS – predstavila sta jo dijaka izobraževalnega programa PTI, Jaka Vičič in Martin Mankoč;

4. Razvoj programov za samostojno (avtonomno) delo v orodjarstvu: V nalogi je obravnavana aplikacija, sestavljena iz osnovnega programa in podprogramov, ki omogoča modeliranje izdelkov – izdelala, pripravila in predstavila sta jo dijaka iz izobraževalnega programa oblikovalec kovin – orodjar, Urban Sušelj in Enej Rizmanovski;

5. Pogona na vodik – gorivna celica: V nalogi so obravnavani alternativni pogoni vozil, predstavljeno je delovanje gorivne celice kot pogonskega sklopa – predstavila sva jo dijaka iz izobraževalnega programa avtoserviser, Nik Kirn in David Frank;

6. Metanje trojk: Poleg strokovnih predstavitev so naše barve zastopali tudi najboljši košarkarji iz naše šole, ki so se pomerili z ostalimi.

Spremljala sta nas dva profesorja, profesor Boris Cunja in profesor Ado Barbiš, ter predstavnica strojne in ekonomske šole, Ana Leskovec. Dejavnosti so potekale po vrstnem redu. Začelo se je z otvoritvijo srečanja, v sklopu katere smo prisostvovali kratkemu nagovoru, nato pa je sledila predstavitev seminarskih nalog po učilnicah, kjer smo bili razdeljeni po izobraževalnih programih. Kot sem že omenil, sva s sošolcem predstavila Pogon na vodik – gorivna celica, in moje mnenje je, da je bila najina predstavitev nekako daleč najboljša. Po končanih predstavitvah se nam je profesor Šolskega centra Ptuj, enota strojna šola, zahvalil za sodelovanje in za predstavljene avtomobilske novosti, za katere je tudi sam prvič slišal. Sledil je topel obrok, ki nam je vsem zelo dobro teknil. Po obroku smo si ogledali električno kolo in dva starodobna motorja – Tomos Lauro in Tomos T14. Zatem smo sedli na klopce in počakali, da nas odpeljejo na ogled delavnic. Ogledali smo si avtoservisno delavnico, obogateno z vulkanizerskimi pripomočki, veliko dvigali in veliko orodja. Na Šolskem centru Ptuj imajo poleg avtoservisne delavnice tudi avtokleparsko delavnico, s tako imenovano pečjo oziroma lakirnico za sušenje pobarvanega avtomobila. V avtokleparski delavnici imajo tudi pestro mešalnico barv. Ob njej so stružnice, rezkarji in CNC stroji, na katerih se večinoma izobražujejo orodjarji in strojniki. Po končanem vodenem ogledu sva se jaz in David Frank pogovarjala s profesorjem Borisom Cunjo o vtisih tega dne. Ko so si vsi ogledali delavnice, smo se zbrali in odšli v telovadnico na zaključek, kjer so podelili raznorazne pokale in priznanja. Po zaključku smo se spet zbrali in se odpeljali domov.

Nik Kirn, 2. F


(Število obiskov: 91)
Dostopnost